Yazılımcı olmak istiyorum ama nereden başlamalıyım?

2 dk okuma

Bir yazılımı öğrenmeye nereden başlamanız gerektiğini bulmaktan önce karar vermeniz gereken en önemli nokta Web sitesi mi, Windows için program mı yoksa mobil platformlar için uygulamalar yapmak mı istiyorsunuz buna karar verin.

Bu nedenle sizde “acaba ben yazılımcı olabilir miyim? Bende o yetenek ya da gerekli çabayı gösterebilecek azim var mı?” sorularını soruyorsanız kendinizi en kolay kodlama dilleri olan HTML ve CSS ‘yi öğrenerek test edebilirsiniz. HTML ve CSS ‘in yazılım dilleri olmadığını belirtmekte fayda var. Bu iki dil dinamik değil statik dillerdir, dolayısıyla HTML ve CSS vesilesi ile bir butona tıklandığında bir işlem yaptıramazsınız. Sadece görsel işlemler yapabilirsiniz. Bu sayede “Fatal Error”, “Error Code: 1359” gibi hatalar almaz, kafanız karışmaz, siniriniz bozulmaz. 

Yazılıma Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım ?

Çok sık sorulan sorulardan biri de budur. İnsanlar yazılım sektörüne girerken en çok kararsız kaldıkları noktalardan birisi de budur. Fakat bu sorunun ortaya çıkış sebebi de az çok bellidir. Birincisi, sektöre girecek veya girmiş olan kişilerin kendilerine bir yol haritası çizmemesi, plan yapmaması, hedefini tam olarak belirleyememesi. İkincisi, insanlar yazılımı sadece programlama dili öğrenmek ile ilgili olduğunu düşünmekte fakat yazılım, birçok etkeni içerisinde barındırır ve tek bir algoritma mantığı içerisine sığdırılamaz.

Öncelikle, Bütün programlama dilleri farklı alanlarda, çeşitli işlerde kullanıldığını söyleyerek başlayalım. Bu nedenle öncelikle kendi hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Kısa bir Google aramasıyla bile, farklı kişilerin farklı programlama dillerinden yana tercih yaptığını göreceksiniz. Peki siz hangi programlama dilini öğrenmelisiniz?
Temelde programlama dillerinin hepsi birbirine benzese de kullanım alanları ve kolaylıkları gibi farklı özellikleriyle değişiklik gösterirler. Hangi programlama diliyle yazılım dünyasında okur – yazar olacağınıza karar verirken şu sorulara cevap aramanız gerekiyor:
•Bu dil hangi sektörlerde kullanılıyor?•Dil eskiyor mu yoksa sürekli yenilenerek yaygınlaşıyor mu?•Bu dili öğrenmek ne kadar kolay?•Öğrenirken nasıl projeler geliştirebilirsiniz?

​​ İngilizcenizi Geliştirmeye Başlayın.

Günümüzde neredeyse tüm programlama dillerindeki terimler ve mantıksal yapı İngilizcedir. Bu yüzden İngilizceye hâkim bir yazılımcı her zaman birkaç adım öndedir. Türkçe kaynak bulabilme şansımız geçmişe kıyasla daha çok olsa da bu sektöre geniş bir pencereden bakabilmek için belli bir seviyede İngilizce bilmeniz size çok şey katar. Bu sayede yazdığınız bir koddaki hatayı geniş kaynak havuzunda bulabilir, sektördeki gelişmeleri dünya çapında takip edebilirsiniz.

Para kazanmalıyız, daha fazla para kazanmalıyız belkide. Yazılım işi maalesef para kazanmak için yapılacak bir iş değil. Yazılımcı insan beynini yorarak saatlerce çok çok az uyuyarak işini bitirmeye çalışacak

Yazılımı bir mühendislik olarak düşündüğünüzde, bu inşaat mühendisliği gibidir. Bina, köprü, tesis birçok farklı şey inşa edebilirler. Ama bu işi tek başına inşaat mühendisi yapmaz. Bir alışveriş merkezi yapılacağını düşünün. Projenin çizimi, çalışanların yemek ve yatacak yerlerinin sağlanması, temel atma, sıva, tuğla örme, boya/badana, su tesisatı, vb. Ne kadar farklı ustalık/uzmanlık alanları var değil mi?

Bilgisayar ve internetimiz olduğu sürece yazılım öğrenmek için çok fazla ücretsiz kaynağa ulaşabiliriz. Youtube, Udemy, Coursera, MIT OpenCourseWare bunlardan sadece birkaçı. Öğrenme merakınızı ve başlama motivasyonunuzu koruyarak fikirlerinizle teknolojide bir şeyleri değiştirebilirsiniz. Bunun için neyi başarmak istediğinize karar verin ve sadece ”başlayın”. 

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sıradanlaşma'nın ve normalleşme'nin üzerine çıkmak ancak okumakla mümkündür ..

Kendini geliştir

Girişimci developer kendisini geliştirmek isteyene herkese destek sağlamaktadır , genç ve dinamik topluluğuyla beraber .

Deneyimlerinizi paylaşırsanız , deneyimli olursunuz . Öğrendiğini öğretmek en iyi öğrenme biçimidir .

Hadi bu işi başaralım ! Stoylere göz atabilirsiniz.

İş fırsatı yaratın

Bildiğiniz üzere mezun olduğunuzda ya da yazılım ,  web geliştirme ve diğer teknolojilerle bir geçmişiniz olmadığını zaman firmalarda iş bulmak zor . Burda kendinizi ve bilgilerinizi paylaşarak mavi tik doğrulaması için başvuru yaptığınızda doğrulanmış hesabınız ve konularınızla kendi kendinize iş imkanı yaratma fırsatınız sizin elinizde . Haydi kaydol !

İşlerinizi yapıyoruz

Dijital dünyanın gelişmesiyle işletmenizi dijitalleştirme zamanı geldi geçiyor . Web siteleri , mobil uygulamalar , E-ticaret platformları, kurumsal web siteleri , grafik tasarım ve daha bir sürü hizmet sağlamaktayız . Özgü çalışmalar ve dijital pazarlama yapmaktayız . Yapılan işlere gözatın, ve portfolyoyu inceleyin.

 

Yönetim kurulu yerli olup bilgiler asla 3. şahıslar ile paylaşılmamaktadır . Gizliliğimizin dijitalize olmuş bir dünyada saklanması ve korunması kadar doğal bir hak yoktur .